Wady i zalety organizacji eventów przez sieć.

Eventy organizowane przez sieć kojarzyły się rok temu z ekstrawagancją i pewną dziwną formą spędzania czasu, który normalnie kojarzy się z duża liczbą ludzi w jednym miejscu. Obecnie jednak zdalna forma wszelkiego rodzaju aktywności weszła już do kanonu organizacji wydarzeń począwszy od konferencji i szkoleń na imprezach integracyjnych kończąc. Jakie są dobre i złe strony takiego stanu rzeczy? Jakie są główne zalety i wady eventów organizowanych w formie online? Czy taki sposób organizacji koncertów, konferencji i szkoleń to nowa normalność czy chwilowy trend?

Wszystko ma swoje zalety

Udział we wszelkiego rodzaju eventach bez wychodzenia z domu z pewnością znalazł już wielu zwolenników. Niektórzy z nas nie wyobrażali sobie dotąd funkcjonowania w pracy zdalnej (czyli home office), a obecnie trudno będzie się przestawić z powrotem na wyjazd wcześnie rano do biura. Podobnie w przypadku na przykład konferencji czy nawet eventu związanego z team buildingiem, uczestnictwo w takim przedsięwzięciu w kapciach i z kubkiem ulubionej kawy jest bardzo dużą wygodą i luksusem, na który wcześniej wielu z nas pozwolić sobie nie mogło. Dodatkowo, eventy przez Internet to oszczędność pieniędzy na paliwo (dojazd, korki), garderobę (kolejny garnitur czy sukienka na określone wydarzenie) czy zakwaterowanie i catering (w przypadku na przykład wyjazdów integracyjnych w ramach zacieśniania więzi w zespole). Ekonomiczny aspekt zawsze będzie mocno przemawiał na korzyść danego rozwiązanie, więc nie inaczej jest i tym razem.

Są także wady

Brak fizycznego kontaktu ze sobą, zwykłe „cześć” w drodze do własnego biurka i wspólna kawa przed pracą z kolegami i koleżankami to małe części dawnej codzienności, za którą tęskni większość z nas. Eventy online nie dają możliwości spotkania na żywo, a raczej promują tak potrzebny jeszcze przez chwilę dystans społeczny. Jest to jednak trudne zwłaszcza dla osób, które bardzo lubią socjalizować się przez bezpośredni kontakt

Kolejna wada to utrudniona integracja, czyli team building. Szkolenia, zajęcia czy zabawy za pośrednictwem Internetu są trudniejsze do zorganizowania i utrzymania odpowiedniej atmosfery właśnie przez brak możliwości spojrzenia na siebie nawzajem, wspólnego śmiania się i przeżywania wydarzeń w jednym pomieszczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że interaktywność takich eventów daje poczucie wspólnoty, a zadania wykonywane przez członków zespołu pozwalają w dalszym ciągu budować relację i zaufanie.  

Werdykt?

Eventy online mają swoje wady i zalety ale zostaną z nami na dobre i trzeba się z tym pogodzić. Z pewnością ta wiadomość zadowoli domatorów. Natomiast dobrą wiadomością dla wszystkich lubiących wychodzić ze swojego domu czy mieszkania jest to, że dawna normalność czeka już za rogiem i za chwilę każdy z nas będzie mieć wybór co do formy organizacji eventów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *