Jak wygląda team building w dużych firmach w czasie pandemii?

Świat zatrzymał się na kilka chwil, ale rozwój firm i przedsiębiorstw (tych, które przetrwały ten trudny czas) nie może zostać zastopowany w żadnym wypadku. Pozostawanie w miejscu oznacza regres i dotyczy to kwestii innowacyjności, nowych technologii, rozwoju działu sprzedaży czy team buildingu. Jeśli chodzi o to ostatnie zagadnienie, to sprawa mocno skomplikowała się przy okazji szalejącej na naszej planecie pandemii. Integracja pracowników jest teraz dużo większym i innym wyzwaniem niż miało to miejsce przed rokiem 2020. Na pomoc przyszły nam agencje eventowe i wersje różnych wydarzeń tego typu w wersji online. Jak wygląda budowanie zespołu na odległość? Czy integracja ma rację bytu w czasach dystansu społecznego?

Potrzeba matką wynalazków

Jeszcze kilka chwil temu nikt nie pomyślałby, że większe konferencje czy spotkania będą odbywać się jedynie za pośrednictwem Internetu. Home office był ekstrawagancją albo absolutną koniecznością, a dziś jest normą i trendem, który być może nie skończy się wraz z zagrożeniem związanym z wirusem. Tak więc team building musiał przenieść się do „internetowego podziemia” i jak się okazuje, jest to zadanie zupełnie wykonalne i osiągalne. Oczywiście, wszystko odbywa się na odległość, ale wszelkiego rodzaju metody zacieśniania relacji między pracownikami doskonale działają również bez fizycznego kontaktu między sobą.

Jak to działa w praktyce?

Generalnie wyróżniamy team building aktywny i bierny. Aktywne formy integracji obejmują zadania, w których uczestnicy biorą czynny udział na przykład wspólne gotowanie (warsztaty kulinarne), czy choćby wspólne rozwiązywanie trudnych zadań niemożliwych do rozsupłania w pojedynkę. Do niedawna bardzo popularne było zapraszanie pracowników do escape roomów. Obecnie trend ten się utrzymuje, przy czym to pracownik takiego miejsca jest naszymi oczami (ma przy sobie kamerkę), a my wydajemy mu polecenia zmierzające do wydostania się z miejsca pełnego zagadek i łamigłówek. Takie aktywności i eventy scalają zespół, zmuszają do współpracy i pozwalają zacieśniać więzy nawet mimo znajdowania się wiele kilometrów od siebie i możliwości komunikacji jedynie poprzez łącze internetowe.

Pasywne formy budowania zespołu to na przykład organizacja wywiadu i rozmowy z ciekawymi i znanymi ludźmi. Dyskusja z autorem bestseleru, aktorem czy piosenkarką to doskonała forma spędzania czasu, która sprowokuje także do dialogu między poszczególnymi uczestnikami i pozwoli miło  spędzić czas z kolegami i koleżankami z pracy. Podobnie występy znanych artystów kabaretowych czy stand-uperów to doskonała forma integracji pracowników, gdyż zapewnia dobrą zabawę, relaks – a co więcej na taki event online nie trzeba się spieszyć, przeszukiwać garderoby i stać w korkach w centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *